Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4631: galaxie Velryba

Uznání: Diane Zeiders, Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, AURA, NSF

NGC 4631 je krásná velká spirální galaxie, které je vidět zboku jen ve vzdálenosti 25 miliónů světelných let v malém severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Její tvar lehce zkrouceného klínu někomu připomíná kosmického herinka a jinému zase vytane na mysli populární přízvisko galaxie Velryba. V každém případě je svojí velikostí podobná naší vlastní Mléčné dráze. Na tomto skvělém barevném snímku Velryby lze snadno spatřit tmavá mezihvězdná prachová mračna, hvězdokupy mladých modrých hvězd a růžové hvězdotvorné oblasti. Nad galaxií Velryba je vidět malá doprovodná eliptická galaxie NGC 4627. Už mimo pohled za levým dolním rohem tohoto obrázku se nachází další zborcená galaxie, NGC 4656 ve tvaru hokejky. Zborcení a promíchání stopuje plyn a prach detekovaný na jiných vlnových délkách a naznačuje, že všechny tři galaxie se v minulosti těsně přiblížily jedna ke druhé. O galaxii Velryba je též známé, že vyvrhla halo rentgenově zářícího plynu.

Štítky: Spirální galaxie, Edge-on spiral, Ngc4631


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk

2. dubna 2026 ve 4:11 ráno nastal takzvaný růžový úplněk

Další informace »