Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Marinerů z Mars Expressu

Uznání: Mars Express, ESA, DLR, FU Berlin (G. Neukum)

Družice ESA Mars Express skanovala 14. ledna při pohledu z oběžné dráhy dolů pozoruhodnou stereoskopickou vysokorozlišovací kamerou pruh 1700 krát 65 kilometrů přes velký kaňon na Marsu Údolí Marinerů. Tento úžasný obrázek rekonstruhuje část skanované oblasti ze stereoskopických barevných obrazových dat, které zaznamenaly rozeklaný terén s rozlišením 12 m na pixel. Mars Express obíhá rudou planetu už od 25. prosince, kdy se připojil k družicím Mars Global Surveyor a Mars Odyssey a zpět odesílá vědecká data, slouží jako komunikační převaděč a dokonce dělá koordinovaná atmosférická pozorování s roverem NASA Spirit na povrchu. Dne 25. prosince se také pokusil přistát přistávací modul Beagle 2, který vypuštěn z Mars Expressu, ale doposud od něj nebyl přijat žádný signál.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Mars express, Beagle 2


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »