Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Marinerů z Mars Expressu

Uznání: Mars Express, ESA, DLR, FU Berlin (G. Neukum)

Družice ESA Mars Express skanovala 14. ledna při pohledu z oběžné dráhy dolů pozoruhodnou stereoskopickou vysokorozlišovací kamerou pruh 1700 krát 65 kilometrů přes velký kaňon na Marsu Údolí Marinerů. Tento úžasný obrázek rekonstruhuje část skanované oblasti ze stereoskopických barevných obrazových dat, které zaznamenaly rozeklaný terén s rozlišením 12 m na pixel. Mars Express obíhá rudou planetu už od 25. prosince, kdy se připojil k družicím Mars Global Surveyor a Mars Odyssey a zpět odesílá vědecká data, slouží jako komunikační převaděč a dokonce dělá koordinovaná atmosférická pozorování s roverem NASA Spirit na povrchu. Dne 25. prosince se také pokusil přistát přistávací modul Beagle 2, který vypuštěn z Mars Expressu, ale doposud od něj nebyl přijat žádný signál.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Mars express, Beagle 2


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »