Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetary na obloze

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE Project, Courtesy MSFC, NASA

Na tomto infračerveném obrazu oblasti galaktického středu jsou vyznačeny polohy kandidátů na magnetary, o nichž se věří, že jsou nejsilnějšími magnety v galaxii. Tyto kosmické zdroje energie, pozorovateli označované jako měkké gama opakovače (Soft Gamma Repeaters - SGRs) a anomální rentgenové pulsary (Anomalous X-ray Pulsars - AXPs), jsou velmi magnetické, otáčející se neutronové hvězdy o velikosti města. Jak silné je magnetické pole magnetaru? Magnetické pole Země, které vychyluje střelku kompasu, má hodnotu asi 1 Gauss, zatímco nejsilnější pole, které lze udržet v pozemských laboratořích je kolem 100 000 Gaussů. Ohromné magnetické pole magnetarů se odhaduje až na 1 000 000 000 000 000 Gaussů. Takto silný magnet by z poloviční vzdálenosti k Měsíci snadno vymazal vaši kreditní kartu a vysál mince z vaší kapsy. Jeden z magnetarů, SGR 1900+14, v roce 1998 ze vzdálenosti 20 000 světelných let vygeneroval silný záblesk gama záření, který detekovalo mnoho družic. Nyní je známo, že toto vzplanutí vysokoenergetické radiace mělo měřitelný efekt na zemskou ionosféru. O silném magnetickém poli na povrchu magnetaru se předpokládá, že bortí a posouvá kůru neutronové hvězdy a tak generuje intenzivní vysokoenergetické záblesky.

Štítky: Magnetické pole, Pulsar, Magnetar, Neutronová hvězda


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »