Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesky Leonid

Uznání: Night Sky Live Project

Meteorický roj Leonid 2004 měl své výšiny i doliny. Ačkoliv podle očekávání byly průměrné počty výrazně nižší než v přecházejících létech, tak přece došlo přinejmenším ke dvěma několikaminutovým "mini-vzplanutím" několika jasných meteorů. Kamera projektu Noční obloha živě zobrazila na snímku nahoře nad observatoří Kitt Peak National Observatory jasnou Leonidu v časných ranních hodinách 19. listopadu při jednom takovém mini-vzplanutí. Meteor se jeví jako čára nalevo od zelené popisky "Ursa Major". Po umístění kurzoru nad obrázek se ukáže snímek pořízený o 25 minut později, kde jsou vpravo dole, nalevo od slov "Canis" a "Minor" vidět dvě jasné Leonidy z druhého zaznamenaného mini-vzplanutí. Je vidět, jak se mezi oběma snímky díky rotaci Země posunuly hvězdy. Noční obloha živě ukazuje snímky rybím okem, které zachycují celou oblohu tak, jak by ji mohl vidět člověk při pohledu nahoru včetně periferního vidění. Nadšení pozorovatelé dostanou v polovině prosince další příležitost uvidět živé meteory při meteorickém roji Geminid.

Štítky: Night Sky Live, Leonids Meteor Shower, Mouse over


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Směr západ

Další informace »