Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Swift startuje

Uznání: NASA

Kde dochází ke gama vzplanutím? Pro zodpovězení této otázky NASA v sobotu vypustila družici Swift, jak je vidět na snímku. To, k čemu byl Swift navržen, je lépe než kterákoliv předešlá družice rychle lokalizovat tyto záhadné exploze a to jak jejich polohu na obloze, tak vzdálenost. Jakmile je zjištěna poloha gama vzplanutí (gamma ray burst - GRB), tak se Swift natočí přímo a určí vzdálenost. Získané polohy se bezprostředně odvysílají dolů k pozemským dalekohledům, které operují na celém světě a přes celé elektromagnetické spektrum, které čekají, aby byly namířeny někam na oblohu. Následně získané GRB a informace o dosvitu astronomům pomohou nejen při určení podstaty původních explozí, ale také ale také o podstatě šířících se rázových vln. O některých GRB zdrojích lokalizovaných družicí Swift by se mohlo ukázat, že jde o nejvzdálenější vůbec kdy detekované tranzientní události, které skýtají jedinečné informace o podstatě a poměrech úplně první vlny vznikání hvězd v ranném vesmíru.

Štítky: Launch, Swift


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »