Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan tušený

Uznání a copyright ilustrace: Craig Attebery, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Titanu? Tlustá mračna vždycky činila největší měsíc Saturna natolik záhadným, že byly vážně posuzovány i zdánlivě přehnané hypotézy jako třeba metanové deště a jezera. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna, má koncem tohoto týdne naplánováno uvolnění svojí sondy zvané Huygens, která se počátkem ledna pokusí na zahaleném měsíci přistát. Nahoře je náčrt kvalifikovaného odhadu, co by Huygens mohl najít. Na vyobrazení nahoře oranžové uhlovodíky zbarvují krajinu pokrytou jezery a vrcholy ze zmrzlého metanu a amoniaku. Pro účely ilustrace je sonda Huygens nakreslená jak se snáší dolů na padáku s nadměrně velkou sondou Cassini, která obíhá nahoře. V dálce se nejasně rýsuje nejspíše mraků zahalený Saturn. Co ale Huygens najde opravdu? Jsou do povrchu Titanu zamrzlé stavební bloky života. Bude pravda ještě podivnější, než si představujeme?

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »