Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan tušený

Uznání a copyright ilustrace: Craig Attebery, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Titanu? Tlustá mračna vždycky činila největší měsíc Saturna natolik záhadným, že byly vážně posuzovány i zdánlivě přehnané hypotézy jako třeba metanové deště a jezera. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna, má koncem tohoto týdne naplánováno uvolnění svojí sondy zvané Huygens, která se počátkem ledna pokusí na zahaleném měsíci přistát. Nahoře je náčrt kvalifikovaného odhadu, co by Huygens mohl najít. Na vyobrazení nahoře oranžové uhlovodíky zbarvují krajinu pokrytou jezery a vrcholy ze zmrzlého metanu a amoniaku. Pro účely ilustrace je sonda Huygens nakreslená jak se snáší dolů na padáku s nadměrně velkou sondou Cassini, která obíhá nahoře. V dálce se nejasně rýsuje nejspíše mraků zahalený Saturn. Co ale Huygens najde opravdu? Jsou do povrchu Titanu zamrzlé stavební bloky života. Bude pravda ještě podivnější, než si představujeme?

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »