Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan tušený

Uznání a copyright ilustrace: Craig Attebery, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Titanu? Tlustá mračna vždycky činila největší měsíc Saturna natolik záhadným, že byly vážně posuzovány i zdánlivě přehnané hypotézy jako třeba metanové deště a jezera. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna, má koncem tohoto týdne naplánováno uvolnění svojí sondy zvané Huygens, která se počátkem ledna pokusí na zahaleném měsíci přistát. Nahoře je náčrt kvalifikovaného odhadu, co by Huygens mohl najít. Na vyobrazení nahoře oranžové uhlovodíky zbarvují krajinu pokrytou jezery a vrcholy ze zmrzlého metanu a amoniaku. Pro účely ilustrace je sonda Huygens nakreslená jak se snáší dolů na padáku s nadměrně velkou sondou Cassini, která obíhá nahoře. V dálce se nejasně rýsuje nejspíše mraků zahalený Saturn. Co ale Huygens najde opravdu? Jsou do povrchu Titanu zamrzlé stavební bloky života. Bude pravda ještě podivnější, než si představujeme?

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »