Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan tušený

Uznání a copyright ilustrace: Craig Attebery, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Titanu? Tlustá mračna vždycky činila největší měsíc Saturna natolik záhadným, že byly vážně posuzovány i zdánlivě přehnané hypotézy jako třeba metanové deště a jezera. Kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna, má koncem tohoto týdne naplánováno uvolnění svojí sondy zvané Huygens, která se počátkem ledna pokusí na zahaleném měsíci přistát. Nahoře je náčrt kvalifikovaného odhadu, co by Huygens mohl najít. Na vyobrazení nahoře oranžové uhlovodíky zbarvují krajinu pokrytou jezery a vrcholy ze zmrzlého metanu a amoniaku. Pro účely ilustrace je sonda Huygens nakreslená jak se snáší dolů na padáku s nadměrně velkou sondou Cassini, která obíhá nahoře. V dálce se nejasně rýsuje nejspíše mraků zahalený Saturn. Co ale Huygens najde opravdu? Jsou do povrchu Titanu zamrzlé stavební bloky života. Bude pravda ještě podivnější, než si představujeme?

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »