Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan přes závoj

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Už počátkem července, při prvním průletu kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, byly pořízeny snímky většiny povrchu jižní točny tohoto Saturnova měsíce o velikosti planety. Nahoře je digitálně pospojovaná mozaika ze snímků pořízených ve velmi specifické barvě polarizovaného infračerveného světla, v barvě, která není absorbována a je jen málo rozptylována metanovým závojem Titana. O světlých i tmavých oblastech, které jsou vidět, není dosud nic známo. Ze vzdálenosti asi 340 000 kilometrů lze rozlišit útvary velké pouhých 10 kilometrů. Bílá oblast u Titanova jižního pólu vlevo od středu jsou neobvykle tlustá mračna, o kterých se předpokládá, že jsou z metanu. Dnes Cassini prosviští jen 1500 kilometrů nad Titanem a možná odešle údaje a snímky, které lidstvu pomohou k lepšímu pochopení tohoto podivného světa.

Štítky: Saturn, Titan, Methane


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »