Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan přes závoj

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Už počátkem července, při prvním průletu kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, byly pořízeny snímky většiny povrchu jižní točny tohoto Saturnova měsíce o velikosti planety. Nahoře je digitálně pospojovaná mozaika ze snímků pořízených ve velmi specifické barvě polarizovaného infračerveného světla, v barvě, která není absorbována a je jen málo rozptylována metanovým závojem Titana. O světlých i tmavých oblastech, které jsou vidět, není dosud nic známo. Ze vzdálenosti asi 340 000 kilometrů lze rozlišit útvary velké pouhých 10 kilometrů. Bílá oblast u Titanova jižního pólu vlevo od středu jsou neobvykle tlustá mračna, o kterých se předpokládá, že jsou z metanu. Dnes Cassini prosviští jen 1500 kilometrů nad Titanem a možná odešle údaje a snímky, které lidstvu pomohou k lepšímu pochopení tohoto podivného světa.

Štítky: Saturn, Titan, Methane


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »