Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan přes závoj

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Už počátkem července, při prvním průletu kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, byly pořízeny snímky většiny povrchu jižní točny tohoto Saturnova měsíce o velikosti planety. Nahoře je digitálně pospojovaná mozaika ze snímků pořízených ve velmi specifické barvě polarizovaného infračerveného světla, v barvě, která není absorbována a je jen málo rozptylována metanovým závojem Titana. O světlých i tmavých oblastech, které jsou vidět, není dosud nic známo. Ze vzdálenosti asi 340 000 kilometrů lze rozlišit útvary velké pouhých 10 kilometrů. Bílá oblast u Titanova jižního pólu vlevo od středu jsou neobvykle tlustá mračna, o kterých se předpokládá, že jsou z metanu. Dnes Cassini prosviští jen 1500 kilometrů nad Titanem a možná odešle údaje a snímky, které lidstvu pomohou k lepšímu pochopení tohoto podivného světa.

Štítky: Saturn, Titan, Methane


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »