Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Perseu

Uznání: Jim Misti (Misti Mountain Observatory)

Zde je jeden z největších objektů, který kdokoliv vůbec kdy spatřil na obloze. Každý z těch mlhavých obláčků na snímku nahoře je galaxie a dohromady tvoří Kupu v Perseu, jednu z nejbližších kup galaxií. Kupa je vidět přes slabé hvězdy v popředí z naší vlastní galaxie Mléčná dráha. Než k nám světlo z této oblasti ve Vesmíru přiletí, tak mu to trvá asi 300 miliónů let, takže tuto kupu vidíme jak vypadala před obdobím dinosaurů. Střed Kupy v Perseu, též známé jako Abell 426, je výkonným zdrojem rentgenového záření a tak astronomům pomáhá ve zkoumání, jak kupy vznikaly a jak na sebe vzájemně působí plyn a temná hmota. Kupa galaxií v Perseu je součástí Nadkupy galaxií Ryby-Perseus (Pisces-Perseus), která na obloze zabírá přes 15 stupňů a obsahuje přes 1000 galaxií.

Štítky: Kupa galaxií, Kupa v Perseu


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »