Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Břehy řek a jezer objevené na Saturnově Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Podle předběžných analýz nedávných snímků pořízených úspěšnou sondou Huygens, na Saturnově měsíci Titanu nejspíše existuje metanový déšť, odpařující se jezera, plynoucí řeky a sopky z vodního ledu. Tmavé kanály v horní části snímku nahoře jsou hadovitá a větvící se koryta řek, zatímco ve spodní části snímku je tmavé dno jezera. Předpokládá se, že v okamžiku pořízení snímku byla jak koryta řek, tak i dno jezera suché, ale v nedávné minulosti tam byla tekoucí kapalina, nejspíše metan. Ukazuje se, že se povrch Titanu jeví podivně podobným Zemi, přestože je tak studený, že může téct metan a voda mrzne do ledu tvrdého jak kámen. Ačkoliv sonda Huygens je již nyní bez energie, tak snímky které odeslala zpět se budou studovat nespíše po desetiletí. Mateřská loď Cassini bude pokračovat v obíhání kolem Saturna a má odesílat snímky po několik dalších let.

Štítky: Saturn, Titan, River


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »