Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Břehy řek a jezer objevené na Saturnově Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Podle předběžných analýz nedávných snímků pořízených úspěšnou sondou Huygens, na Saturnově měsíci Titanu nejspíše existuje metanový déšť, odpařující se jezera, plynoucí řeky a sopky z vodního ledu. Tmavé kanály v horní části snímku nahoře jsou hadovitá a větvící se koryta řek, zatímco ve spodní části snímku je tmavé dno jezera. Předpokládá se, že v okamžiku pořízení snímku byla jak koryta řek, tak i dno jezera suché, ale v nedávné minulosti tam byla tekoucí kapalina, nejspíše metan. Ukazuje se, že se povrch Titanu jeví podivně podobným Zemi, přestože je tak studený, že může téct metan a voda mrzne do ledu tvrdého jak kámen. Ačkoliv sonda Huygens je již nyní bez energie, tak snímky které odeslala zpět se budou studovat nespíše po desetiletí. Mateřská loď Cassini bude pokračovat v obíhání kolem Saturna a má odesílat snímky po několik dalších let.

Štítky: Saturn, Titan, River


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »