Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Břehy řek a jezer objevené na Saturnově Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Podle předběžných analýz nedávných snímků pořízených úspěšnou sondou Huygens, na Saturnově měsíci Titanu nejspíše existuje metanový déšť, odpařující se jezera, plynoucí řeky a sopky z vodního ledu. Tmavé kanály v horní části snímku nahoře jsou hadovitá a větvící se koryta řek, zatímco ve spodní části snímku je tmavé dno jezera. Předpokládá se, že v okamžiku pořízení snímku byla jak koryta řek, tak i dno jezera suché, ale v nedávné minulosti tam byla tekoucí kapalina, nejspíše metan. Ukazuje se, že se povrch Titanu jeví podivně podobným Zemi, přestože je tak studený, že může téct metan a voda mrzne do ledu tvrdého jak kámen. Ačkoliv sonda Huygens je již nyní bez energie, tak snímky které odeslala zpět se budou studovat nespíše po desetiletí. Mateřská loď Cassini bude pokračovat v obíhání kolem Saturna a má odesílat snímky po několik dalších let.

Štítky: Saturn, Titan, River


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »