Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholku nejvyšší hory Země? Pokud chcete odtud uvidět celý panoramatický pohled, tak zarolujte doprava. Jsou vidět zasněžené vrcholky hor blízko i daleko, ohromné skalní stěny, vzdálené náhorní roviny, vrcholky mraků a tmavěmodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometru nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška, které dosahují mezinárodní lety letadlem, ale mnohem méně než 300 kilometrů dosažených raketoplánem. Stovky lidí se pokusili a selhali při výstupu na tohoto obra, tento počin byl poprvé úspěšně dokončen až v roce 1953. Doposud vrcholu dosáhlo asi 1000 lidí. Obraz nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu slézal v roce 1989. Mt. Everest se nachází v pohoří Himaláje v Nepálu. V původním jazyku Nepálu se hora nazývá "Sagarmatha", což znamená "předhůří oblohy".

Štítky: Everest, View, Highest mountain


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »