Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholku nejvyšší hory Země? Pokud chcete odtud uvidět celý panoramatický pohled, tak zarolujte doprava. Jsou vidět zasněžené vrcholky hor blízko i daleko, ohromné skalní stěny, vzdálené náhorní roviny, vrcholky mraků a tmavěmodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometru nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška, které dosahují mezinárodní lety letadlem, ale mnohem méně než 300 kilometrů dosažených raketoplánem. Stovky lidí se pokusili a selhali při výstupu na tohoto obra, tento počin byl poprvé úspěšně dokončen až v roce 1953. Doposud vrcholu dosáhlo asi 1000 lidí. Obraz nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu slézal v roce 1989. Mt. Everest se nachází v pohoří Himaláje v Nepálu. V původním jazyku Nepálu se hora nazývá "Sagarmatha", což znamená "předhůří oblohy".

Štítky: Everest, View, Highest mountain


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »