Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholku nejvyšší hory Země? Pokud chcete odtud uvidět celý panoramatický pohled, tak zarolujte doprava. Jsou vidět zasněžené vrcholky hor blízko i daleko, ohromné skalní stěny, vzdálené náhorní roviny, vrcholky mraků a tmavěmodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometru nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška, které dosahují mezinárodní lety letadlem, ale mnohem méně než 300 kilometrů dosažených raketoplánem. Stovky lidí se pokusili a selhali při výstupu na tohoto obra, tento počin byl poprvé úspěšně dokončen až v roce 1953. Doposud vrcholu dosáhlo asi 1000 lidí. Obraz nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu slézal v roce 1989. Mt. Everest se nachází v pohoří Himaláje v Nepálu. V původním jazyku Nepálu se hora nazývá "Sagarmatha", což znamená "předhůří oblohy".

Štítky: Everest, View, Highest mountain


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »