Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Koperník: paprskovité měsíční krátery

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

Měsíc, který tak oslňuje ať už v triedrech nebo v malých dalekohledech, je poďobaný impaktními krátery. Při částečných měsíčních fázích vrhají krátery podél terminátoru ostré stíny. Zato když je Měsíc v úplňku, tak z některých kráterů jako by vypučí soustavy jasných radiálních čar nebo paprsků. Na tomto podrobném pohledu na úplněk jsou vidět dva nápadné paprskovité krátery: Koperník (vlevo nahoře) a Tycho (vpravo dole), každý s rozsáhlou soustavou paprsků ze světle zbarvených trosek, které byly vyvrženy impakty při vzniku kráterů. Obecně jsou paprskovité krátery poměrně mladé, jelikož jejich paprsky překrývají lunární terén. Například 85 kilometrů široký kráter Tycho se svými daleko sahajícími paprsky je nejmladším velkým kráterem na přivrácené straně. Kráter Koperník o průměru 93 kilometrů obklopuje tmavé moře, které kontrastuje s jeho světlými paprsky.

Štítky: Měsíc, Kráter, Copernicus, Tycho, Ray crater


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »