Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SMART 1: Kráter Pythagoras

Uznání: ESA / Space-X, AMIE Team

Ostré stíny zvýrazňují centrální vrcholky a tesasovité stěny 120 kilometrů širokého kráteru Pythagoras na této mozaice ze snímků z kosmické sondy ESA SMART-1. Centrální vyvýšeniny jsou charakteristické pro velké a komplexní impaktní krátery na Měsíci a byly vytvořeny zpětnou vlnou náhle roztavené měsíční kůry při impaktní události. Inovativní sonda SMART-1, kterou pohání efektivní iontový motor, vstoupila v listopadu minulého roku na lunární oběžnou dráhu po 13 měsících pomalé pouti od planety Země. SMART-1 (Small Missions for Advanced Research in Technology -1) nyní pozoruje lunární povrch z výšek od 1000 do 5000 kilometrů a později v tomto měsíci se bude spirálovitě blížit k Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Kráter, Smart 1, Pythagoras


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »