Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SMART 1: Kráter Pythagoras

Uznání: ESA / Space-X, AMIE Team

Ostré stíny zvýrazňují centrální vrcholky a tesasovité stěny 120 kilometrů širokého kráteru Pythagoras na této mozaice ze snímků z kosmické sondy ESA SMART-1. Centrální vyvýšeniny jsou charakteristické pro velké a komplexní impaktní krátery na Měsíci a byly vytvořeny zpětnou vlnou náhle roztavené měsíční kůry při impaktní události. Inovativní sonda SMART-1, kterou pohání efektivní iontový motor, vstoupila v listopadu minulého roku na lunární oběžnou dráhu po 13 měsících pomalé pouti od planety Země. SMART-1 (Small Missions for Advanced Research in Technology -1) nyní pozoruje lunární povrch z výšek od 1000 do 5000 kilometrů a později v tomto měsíci se bude spirálovitě blížit k Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Kráter, Smart 1, Pythagoras


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »