Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SMART 1: Kráter Pythagoras

Uznání: ESA / Space-X, AMIE Team

Ostré stíny zvýrazňují centrální vrcholky a tesasovité stěny 120 kilometrů širokého kráteru Pythagoras na této mozaice ze snímků z kosmické sondy ESA SMART-1. Centrální vyvýšeniny jsou charakteristické pro velké a komplexní impaktní krátery na Měsíci a byly vytvořeny zpětnou vlnou náhle roztavené měsíční kůry při impaktní události. Inovativní sonda SMART-1, kterou pohání efektivní iontový motor, vstoupila v listopadu minulého roku na lunární oběžnou dráhu po 13 měsících pomalé pouti od planety Země. SMART-1 (Small Missions for Advanced Research in Technology -1) nyní pozoruje lunární povrch z výšek od 1000 do 5000 kilometrů a později v tomto měsíci se bude spirálovitě blížit k Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Kráter, Smart 1, Pythagoras


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »