Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlnitá dráha meteoru

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Zanechal tento meteor na sebou vlnovitou stopu? Zjevně ano. Stopy meteorů, které jsou znatelně zkroucené jsou vzácné a ještě vzácněji fotografované, ale byly zpozorovány už dříve. Skutečná příčina neobvyklých stop meteorů spočívá ve skutečnosti, že mnoho meteorů má výrazně nesférický tvar a nestejnorodé složení. Meteory pocházejí z komet, mají obvykle velikost zrnka písku a po vstupu do zemské atmosféry se rozpadají. Nestejnorodé meteory se mohou vypařovat více na jedné straně jak na druhé. To může vyvolat otáčení meteoru a následně i vlnkovitou stopu a také rozptylování rychle se pohybující trosek téměř po dráze spirály. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly zemské atmosféry, které po znovuzachycení elektronů potom září. Žádný meteor není jistě dokonale stejnorodý a sférický, takže malé vlnovky, ovšem pod prahem vnímání, jsou nejpíše typické. Možná, že meteory na Zemi zasely organické materiály a prebiotické molekuly, které potom umožnily vývoj života.

Štítky: Spirální, Meteor, Path


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »