Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlnitá dráha meteoru

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Zanechal tento meteor na sebou vlnovitou stopu? Zjevně ano. Stopy meteorů, které jsou znatelně zkroucené jsou vzácné a ještě vzácněji fotografované, ale byly zpozorovány už dříve. Skutečná příčina neobvyklých stop meteorů spočívá ve skutečnosti, že mnoho meteorů má výrazně nesférický tvar a nestejnorodé složení. Meteory pocházejí z komet, mají obvykle velikost zrnka písku a po vstupu do zemské atmosféry se rozpadají. Nestejnorodé meteory se mohou vypařovat více na jedné straně jak na druhé. To může vyvolat otáčení meteoru a následně i vlnkovitou stopu a také rozptylování rychle se pohybující trosek téměř po dráze spirály. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly zemské atmosféry, které po znovuzachycení elektronů potom září. Žádný meteor není jistě dokonale stejnorodý a sférický, takže malé vlnovky, ovšem pod prahem vnímání, jsou nejpíše typické. Možná, že meteory na Zemi zasely organické materiály a prebiotické molekuly, které potom umožnily vývoj života.

Štítky: Spirální, Meteor, Path


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »