Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlnitá dráha meteoru

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Zanechal tento meteor na sebou vlnovitou stopu? Zjevně ano. Stopy meteorů, které jsou znatelně zkroucené jsou vzácné a ještě vzácněji fotografované, ale byly zpozorovány už dříve. Skutečná příčina neobvyklých stop meteorů spočívá ve skutečnosti, že mnoho meteorů má výrazně nesférický tvar a nestejnorodé složení. Meteory pocházejí z komet, mají obvykle velikost zrnka písku a po vstupu do zemské atmosféry se rozpadají. Nestejnorodé meteory se mohou vypařovat více na jedné straně jak na druhé. To může vyvolat otáčení meteoru a následně i vlnkovitou stopu a také rozptylování rychle se pohybující trosek téměř po dráze spirály. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly zemské atmosféry, které po znovuzachycení elektronů potom září. Žádný meteor není jistě dokonale stejnorodý a sférický, takže malé vlnovky, ovšem pod prahem vnímání, jsou nejpíše typické. Možná, že meteory na Zemi zasely organické materiály a prebiotické molekuly, které potom umožnily vývoj života.

Štítky: Spirální, Meteor, Path


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »