Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Měsíc s podivným povrchem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se přihodilo Saturnově měsíci Japetus? Měsíc poblíž rovníku přetíná hřeben, který je vidět na snímku nahoře vespod a to činí Japetus podobným pecce broskve. Polovina Japeta je tak tmavá, že při pozorování ze Země může skoro zmizet. Nedávná pozorování ukazují, že stupeň tmavosti terénu je podivně uniformní, jakoby na starobylý a vysoce kráterovaný povrch nedávno aplikován nějaký tmavý povlak. Druhá polovina Japeta je poměrně jasná, ale podivně pokrytá dlouhými a tenkými proužky temnoty. Ve středu snímku je vidět 400 kilometrový impaktní bazén, lemovaný hlubokými příkopy, které prudce padají na dno kráteru. Snímek nahoře zachytila družice Saturnu Cassini, když koncem minulého roku prolétala kolem Japeta.

Štítky: Saturn, Iapetus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »