Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Měsíc s podivným povrchem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se přihodilo Saturnově měsíci Japetus? Měsíc poblíž rovníku přetíná hřeben, který je vidět na snímku nahoře vespod a to činí Japetus podobným pecce broskve. Polovina Japeta je tak tmavá, že při pozorování ze Země může skoro zmizet. Nedávná pozorování ukazují, že stupeň tmavosti terénu je podivně uniformní, jakoby na starobylý a vysoce kráterovaný povrch nedávno aplikován nějaký tmavý povlak. Druhá polovina Japeta je poměrně jasná, ale podivně pokrytá dlouhými a tenkými proužky temnoty. Ve středu snímku je vidět 400 kilometrový impaktní bazén, lemovaný hlubokými příkopy, které prudce padají na dno kráteru. Snímek nahoře zachytila družice Saturnu Cassini, když koncem minulého roku prolétala kolem Japeta.

Štítky: Saturn, Iapetus


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »