Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Měsíc s podivným povrchem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se přihodilo Saturnově měsíci Japetus? Měsíc poblíž rovníku přetíná hřeben, který je vidět na snímku nahoře vespod a to činí Japetus podobným pecce broskve. Polovina Japeta je tak tmavá, že při pozorování ze Země může skoro zmizet. Nedávná pozorování ukazují, že stupeň tmavosti terénu je podivně uniformní, jakoby na starobylý a vysoce kráterovaný povrch nedávno aplikován nějaký tmavý povlak. Druhá polovina Japeta je poměrně jasná, ale podivně pokrytá dlouhými a tenkými proužky temnoty. Ve středu snímku je vidět 400 kilometrový impaktní bazén, lemovaný hlubokými příkopy, které prudce padají na dno kráteru. Snímek nahoře zachytila družice Saturnu Cassini, když koncem minulého roku prolétala kolem Japeta.

Štítky: Saturn, Iapetus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »