Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2467: Od plynu k hvězdám

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), Gemini Obs., AURA, NSF

Je skupina hvězd nalevo zodpovědná za vytvarování mračna plynu napravo? Asi ne. Pozorování mnoha hvězd v NGC 2467 ukazuje, že se navzájem superponují z volné skupiny hvězd v různých vzdálenostech, a netvoří koherentní otevřenou hvězdokupu, která by mlhovině dodávala energii. Ale i tak snímek nahoře zachycuje různé stupně vývoje hvězd. Hvězdy zcela nalevo se již vytvořily a jejich rodná mlhovina se již rozptýlila. Vlevo dole se se nachází velice mladá hvězda, která je zcela osvobozena od svého rodného kokonu plynu. Jasná stěna z jasného plynu vpravo na snímku nahoře se odpařuje energií mnoha nově vzniklých jasných hvězd. Tmavé pásy prachu ve středu ukrývají části mlhoviny, ve kterých se zcela jistě rodí nové hvězdy. Snímek nahoře pořídil 8 m dalekohled Gemini jih, který je postavený na vrcholu hory v Cerro Pachon v Chile. NGC 2467 leží v jižním souhvězdí Lodní záď (Puppis) s mnoha hvězdami ve vzdálenosti kolem 17 000 světelných let.

Štítky: Porodnice hvězd, NGC 2467


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »