Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání obrázku a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Není obraz lepší jak tisíce slov? Podle holografického principu je nejvíc informací, které lze získat z tohoto obrázku na běžném monitoru 3 x 1065 bitů. Dosud nedokázaný holografický princip říká, že existuje maximální množství informačního obsahu v oblasti přiléhající kterémukoliv povrchu. Odtud intuitivně plyne, že informační obsah uvnitř místnosti nezáleží na jejím objemu, ale na ploše ohraničujících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, měřítko délky tam, kde začíná kvantová mechanika převažovat nad klasickou gravitací, je jednou stranou oblasti, která může obsahovat pouze zhruba jeden bit informace. Omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Princip lze vyvodit generalizací zdánlivě vzdálené spekulace, že informace obsažená v černé díře je dána nikoliv jejím uzavřeným objemem, ale obsahem povrchu jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie hologramu, kdy se třírozměrné obrazy vytváří projekcí světla přes rovinnou desku. Ovšem pozor, jsou lidé, kteří při pohledu na snímek nahoře sice nevidí 3 x 1065 bitů, ale zato mohou tvrdit, že vidí čajník.

Štítky: Černé díry, Holographic Principle, Quantum mechanics


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »