Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž na obloze nad Mauna Loa

Uznání a copyright: Barney Magrath (Kamuela, HI)

Při prohlídce této nádherné nebeské krajiny je nad obrysem největší sopky planety Země Mauna Loa (Dlouhá hora) vidět Jižní kříž (Southern Cross) a hvězdy ze souhvězdí Kentaura (Centaurus). Jižní kříž ze souhvězdí Kříže (Crux) u obzoru nalevo od vrcholu Mauna Loa je pro pozorovatele severně od 25. stupně severní šířky neznámý. Dlouhá osa kříže tohoto kompaktního souhvězdí z jasných hvězd míří příhodně k jižnímu nebeskému pólu. Vrchol kříže vyznačuje nádhedná světlečervená hvězda Gama Crucis, což je ve skutečnosti červený obr vzdálený asi 120 světelných let. Jižní kříž téměř obepínají hvězdy významného souhvězdí Centaurus s modrým obrem Beta Centauri a žlutavou Alfa Centauri, která je vidět jako nejjasnější hvězda nalevo od Gama Crucis. Alfa Centauri je při vzdálenosti 4.3 světelných let ke Slunci nejbližší hvězdou a je ve skutečnosti trojhvězdným systémem, který obsahuje Slunci podobné hvězdy. Čím jsou ale způsobeny červené čáry v popředí této časové expozice? Nic zvláštního, je to jenom obyčejné světlo z auta (a ne z roztavené lávy!), které jede po cestě na Hilo, Hawaii.

Štítky: Sopka, Centaurus, Jižní kříž, Alpha centauri, Mauna loa, Hawaii


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »