Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roj

Uznání: M. P. Muno (UCLA) et al., CXC, NASA

Jak se říká skupině černých děr ... hejno, stádo, roj? Při sledování oblasti kolem středu naší Galaxie astronomové opravdu našli důkazy překvapivého počtu proměnných rentgenových zdrojů, nejspíše černých děr nebo neutronových hvězd v podvojných hvězdných soustavách, jak se rojí kolem centrální superhmotné černé díry v naší vlastní Mléčné dráze. Observatoř Chandra kombinovala rentgenová obrazová data ze svého vlastního pozorovacího programu, jak je vidět nahoře, se čtyřmi zakroužkovanými proměnnými zdroji označenými A až D. Přestože čtyři zdroje ještě možná netvoří roj, tak všechny tyto zdroje se nacházejí pouhé tři světelné roky od centrální superhmotné černé díry známé jako Sgr A* (jasný zdroj hned nad C). Z jejich detekce vyplývá přítomnost mnohem větší koncentrace soustav s černými děrami. Předpokládá se, že opakované interakce s jinými hvězdami způsobují, že soustavy černých děr se po spirále blíží do oblasti galaktického centra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, X-ray binary, Sgr a*


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »