Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roj

Uznání: M. P. Muno (UCLA) et al., CXC, NASA

Jak se říká skupině černých děr ... hejno, stádo, roj? Při sledování oblasti kolem středu naší Galaxie astronomové opravdu našli důkazy překvapivého počtu proměnných rentgenových zdrojů, nejspíše černých děr nebo neutronových hvězd v podvojných hvězdných soustavách, jak se rojí kolem centrální superhmotné černé díry v naší vlastní Mléčné dráze. Observatoř Chandra kombinovala rentgenová obrazová data ze svého vlastního pozorovacího programu, jak je vidět nahoře, se čtyřmi zakroužkovanými proměnnými zdroji označenými A až D. Přestože čtyři zdroje ještě možná netvoří roj, tak všechny tyto zdroje se nacházejí pouhé tři světelné roky od centrální superhmotné černé díry známé jako Sgr A* (jasný zdroj hned nad C). Z jejich detekce vyplývá přítomnost mnohem větší koncentrace soustav s černými děrami. Předpokládá se, že opakované interakce s jinými hvězdami způsobují, že soustavy černých děr se po spirále blíží do oblasti galaktického centra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, X-ray binary, Sgr a*


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »