Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deep Space 1 na plný plyn

Uznání: Deep Space 1 Project, JPL, NASA

Novátorský iontový pohon sondy Deep Space 1 vytváří na plný plyn tah 1/50 libry, což je síla tak velká, že by na planetě Zemi tak akorát nadzvedla kus papíru. Systémy s iontovým pohonem poháněné slunečními panely mohou ovšem pracovat nepřetržitě. U dlouho trvajících výprav tak nakonec překonávají silné, ale krátce pracující méně efektivní chemické rakety. Zde je vidět Deep Space 1 zavěšená v montážní hale se složenými slunečními panely, jenž spočívají nad kruhovým iontovým propulsním modulem. Sonda je již úspěšným technologickým demonstrátorem s experimentálním autonomním software a v červnu 1999 prolétla kolem asteroiddu 9969 Braille. V listopadu minulého roku byla tato automatická sonda skoro ztracena díky selhání širokoúhlé hvězdy sledující kamery. Inženýři ale byli schopni přeprogramovat navigační systém tak, aby využíval jinou kameru na palubě a 28. června 2000 byl spuštěn iontový motor. A tak dobrodružství Deep Space 1 pokračuje. Sonda Deep Space 1 opět řízená podle hvězd má dnes plánované setkání s periodickou kometou Borrelly.

Štítky: Kosmická loď, Iontový pohon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »