Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde sídlí černé díry

Uznání: I. Rodrigues and I. F. Mirabel (IAFE, SAp/CEA) et al., NRAO, AUI, NSF
(Orbit Illustration)

O kandidátovi na černou díru XTE J1118+480 se ví, že sídlí v halu naší galaxie Mléčná dráha. O tomto exotickém systému se předpokládá že je černou dírou s hmotností hvězdy, jenž konzumuje hmotu doprovodné složky, byl objeven teprve minulý rok jako zábleskový nebeský rentgenový zdroj. Systém se sugestivně nazývá mikrokvasar a nedávná rádiové a archivní optická pozorování jeho pohybu oblohou nyní umožnila výpočet jeho dráhy. Nahoře je ilustrována současná galaktická poloha černé díry vyznačená fialovou tečkou a s polohou Slunce ve žluté. Dráha XTE J1118+480 vzdálená zhruba 6000 světelných let od Slunce je vyznačena oranžovou čarou a sleduje ji nějakých 230 miliónů let do minulosti v závislosti na modelu Galaxie. Astronomové si povšimli, že dráha této černé díry kolem středu galaxie vystupuje vysoko nad a pod galaktickou rovinu z plynu, prachu a hvězd a je podobná dráze kulových hvězdokup, starých obyvatelů naší Galaxie. Zdá se pravděpodobné že i XTE J1118+480 má svůj původ v ranné historii stejně jako halo Mléčné dráhy.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Microquasar, Xte j1118+480


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »