Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde sídlí černé díry

Uznání: I. Rodrigues and I. F. Mirabel (IAFE, SAp/CEA) et al., NRAO, AUI, NSF
(Orbit Illustration)

O kandidátovi na černou díru XTE J1118+480 se ví, že sídlí v halu naší galaxie Mléčná dráha. O tomto exotickém systému se předpokládá že je černou dírou s hmotností hvězdy, jenž konzumuje hmotu doprovodné složky, byl objeven teprve minulý rok jako zábleskový nebeský rentgenový zdroj. Systém se sugestivně nazývá mikrokvasar a nedávná rádiové a archivní optická pozorování jeho pohybu oblohou nyní umožnila výpočet jeho dráhy. Nahoře je ilustrována současná galaktická poloha černé díry vyznačená fialovou tečkou a s polohou Slunce ve žluté. Dráha XTE J1118+480 vzdálená zhruba 6000 světelných let od Slunce je vyznačena oranžovou čarou a sleduje ji nějakých 230 miliónů let do minulosti v závislosti na modelu Galaxie. Astronomové si povšimli, že dráha této černé díry kolem středu galaxie vystupuje vysoko nad a pod galaktickou rovinu z plynu, prachu a hvězd a je podobná dráze kulových hvězdokup, starých obyvatelů naší Galaxie. Zdá se pravděpodobné že i XTE J1118+480 má svůj původ v ranné historii stejně jako halo Mléčné dráhy.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Microquasar, Xte j1118+480


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »