Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příliš blízko k černé díře

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU

Co by bylo vidět, kdyby jste se přiblížili až k černé díře? Nahoře jsou dva počítačem generované obrázky, jež osvětlují, jak podivně by to vypadalo. Vlevo je normální hvězdné pole se souhvězdím Oriona. Všimněte si tří hvězd se skoro stejnou jasností, jež tvoří pás Oriona. Vpravo je stejné hvězdné pole, ale tentokrát s černou dírou ve středu obrazu. Černá díra má tak silnou gravitaci, že se světlo zřetelně ohýbá směrem k ní a způsobuje velice neobvyklou vizuální distorzi. Na distorzním políčku má každá hvězda z normálního políčka přinejmenším dva jasné obrazy, na každé straně černé díry jeden. Poblíž černé díry můžete spatřit celou oblohu, jak se světlo ze všech směrů ohýbá dokola a vrací se zpět k vám. Černé díry jsou pokládány za nejhustější stav hmoty a existují nepřímé důkazy jejich přítomnosti v podvojných hvězdných soustavách, ve středech kulových hvězdokup, v galaxiích a v kvasarech.

Štítky: Černá díra, Zobrazení gravitační čočkou


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce

Další informace »