Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur nad Leedsem

Uznání a copyright: Tony Cook

Viděli jste už někdy planetu Merkur? Tento týden máte dobrou příležitost. Vzhledem k tomu, že Merkur obíhá tak blízko ke Slunci, tak se na pozemské obloze nikdy nevzdaluje příliš daleko od Slunce. Pokud následuje Slunce, tak Merkur je krátce po západu slunce viditelný nízko nad obzorem. Pokud naopak Merkur Slunce předchází, tak je viditelný pouze krátce před východem slunce. Takže informovaní pozorovatelé dokáží v určitých obdobích v roce při troše úsilí z míst s volným obzorem Merkura najít. Zato nahoře jsou vidět jako výsledek velkého úsilí v kombinaci s digitálními triky postupné polohy Merkura v březnu 2004. Každý obrázek byl pořízen ze stejného místa v Leedsu v Anglii vždy přesně 33 minut po západu slunce. V příštích dvou týdnech se bude Merkur zase nacházet v poloze příhodné pro pozorování nad západním obzorem po západu, ale v třetím březnovém týdnu zeslábne a zase se ponoří do soumraku.

Štítky: Merkur, Obzor, Leeds


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »