Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorování Merkura

Credit: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Můžete rozeznat planetu? Maličký disk Merkura, nejvnitřnější planety Sluneční soustavy, strávil 7. května 2003 kolem pěti hodin přechodem přes obrovský sluneční disk, jak bylo vidět z nejbližšího okolí planety Země. Slunce bylo nad obzorem v průběhu celého přechodu pro pozorovatele v Evropě, Africe, Asii nebo Austrálii a horizont nebyl samozřejmě problémem pro Slunce sledující družici SOHO. Merkur, viditelný jako tmavá skvrna, postupuje na těchto čtyřech snímcích pocházejících z kamery pro extrémní ultrafialové světlo umístněné na družici SOHO zleva doprava (od horního ke spodnímu obrázku). Falešné barvy jednotlivých obrazů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialové oblasti spektra, které zvýrazňují oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Toto byl první ze 14 transitů Merkura, které nastanou v průběhu 21. století, ale následujícím podobným případem bude mnohem vzácnější přechod Venuše toto úterý. Potřebujete pomoci při rozpoznání Merkura? Prostě klikněte na snímek.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »