Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorování Merkura

Credit: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Můžete rozeznat planetu? Maličký disk Merkura, nejvnitřnější planety Sluneční soustavy, strávil 7. května 2003 kolem pěti hodin přechodem přes obrovský sluneční disk, jak bylo vidět z nejbližšího okolí planety Země. Slunce bylo nad obzorem v průběhu celého přechodu pro pozorovatele v Evropě, Africe, Asii nebo Austrálii a horizont nebyl samozřejmě problémem pro Slunce sledující družici SOHO. Merkur, viditelný jako tmavá skvrna, postupuje na těchto čtyřech snímcích pocházejících z kamery pro extrémní ultrafialové světlo umístněné na družici SOHO zleva doprava (od horního ke spodnímu obrázku). Falešné barvy jednotlivých obrazů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialové oblasti spektra, které zvýrazňují oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Toto byl první ze 14 transitů Merkura, které nastanou v průběhu 21. století, ale následujícím podobným případem bude mnohem vzácnější přechod Venuše toto úterý. Potřebujete pomoci při rozpoznání Merkura? Prostě klikněte na snímek.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »