Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorování Merkura

Credit: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Můžete rozeznat planetu? Maličký disk Merkura, nejvnitřnější planety Sluneční soustavy, strávil 7. května 2003 kolem pěti hodin přechodem přes obrovský sluneční disk, jak bylo vidět z nejbližšího okolí planety Země. Slunce bylo nad obzorem v průběhu celého přechodu pro pozorovatele v Evropě, Africe, Asii nebo Austrálii a horizont nebyl samozřejmě problémem pro Slunce sledující družici SOHO. Merkur, viditelný jako tmavá skvrna, postupuje na těchto čtyřech snímcích pocházejících z kamery pro extrémní ultrafialové světlo umístněné na družici SOHO zleva doprava (od horního ke spodnímu obrázku). Falešné barvy jednotlivých obrazů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialové oblasti spektra, které zvýrazňují oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Toto byl první ze 14 transitů Merkura, které nastanou v průběhu 21. století, ale následujícím podobným případem bude mnohem vzácnější přechod Venuše toto úterý. Potřebujete pomoci při rozpoznání Merkura? Prostě klikněte na snímek.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »