Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorování Merkura

Credit: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Můžete rozeznat planetu? Maličký disk Merkura, nejvnitřnější planety Sluneční soustavy, strávil 7. května 2003 kolem pěti hodin přechodem přes obrovský sluneční disk, jak bylo vidět z nejbližšího okolí planety Země. Slunce bylo nad obzorem v průběhu celého přechodu pro pozorovatele v Evropě, Africe, Asii nebo Austrálii a horizont nebyl samozřejmě problémem pro Slunce sledující družici SOHO. Merkur, viditelný jako tmavá skvrna, postupuje na těchto čtyřech snímcích pocházejících z kamery pro extrémní ultrafialové světlo umístněné na družici SOHO zleva doprava (od horního ke spodnímu obrázku). Falešné barvy jednotlivých obrazů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialové oblasti spektra, které zvýrazňují oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Toto byl první ze 14 transitů Merkura, které nastanou v průběhu 21. století, ale následujícím podobným případem bude mnohem vzácnější přechod Venuše toto úterý. Potřebujete pomoci při rozpoznání Merkura? Prostě klikněte na snímek.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »