Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární rover Apolla 17

Credit: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Astronauté Eugene Cernan a Harrison Schmitt z Apollo 17 strávili v prosinci 1972 kolem 75 hodin průzkumem měsíčního údolí Taurus-Littrow, zatímco kolega Ronald Evans kroužil nad jejich hlavami. Cernan a Schmitt byly posledními lidmi, kteří chodili či jezdili po Měsíci - při jejich průzkumech jim pomáhalo vozítko Lunar Roving Vehicle. Kostru připomínající lunární rover byl jenom kolem 3 metrů dlouhý, 1,8 metru široký a v slabé Měsíční gravitaci (kolem 1/6 pozemské) snadno převážel astronauty, vybavení a vzorky kamenů. Na tomto snímku stojí Cernan u zadní části roveru, který přepravoval oba astronauty v sedadlech připomínajících zahradní křesílka. V přední části roveru je umístněna vysokozisková anténa deštníkového tvaru a televizní kamera. Každé ze čtyř kol roveru bylo poháněno elektrickým motorem o výkonu 1/4 koňského síly. Celková vzdálenost, kterou rover na měsíčím povrchu urazil, činila kolem 18 mil (29 km). Odhadovaná maximální rychlost byla úžasných 8 mil za hodinu (13 km/hod.).

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch, Vozítko


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »