Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedna v poledne

Illustration Credit: Adolf Schaller, ESA, NASA

Stojíme na Sedně - nejvzdálenějším známém planetoidu Sluneční soustavy - a náš pohled na Slunce v pravé poledne může vypadat zhruba takto. Obrázek v podobě dramatické malířovy představy, ukazuje Slunce visící nad blízkým horizontem jako jasnou hvězdu ponořenou v zaprášené rovině ekliptiky. V prachem rozptýleném slunečním světle jsou ukryti mnohem známější příslušníci Sluneční soustavy včetně planety Země. Ovšem ze vzdálenosti kolem 13 miliard kilometrů (8 miliard mil) by byla Země viditelná pouze v triedru či malém dalekohledu. Na temné denní obloze Sedny, doprovázejí polední Slunce rovněž slabé hvězdy a temná prachová mračna Mléčné dráhy, která vychází vlevo nad pustým, zmrzlým terénem. Pro pozorovatele na Sedně by měly všechny planety vnitřní dráhy a zůstávaly by na obloze blízko Slunce. Samozřejmě, pro pozemské astronomy vnitřní planety Venuše a Merkur rovněž zůstávající v blízkosti Slunce, přičemž Venuše8. června na programu vzácný přechod slunečního disku.

Štítky: Sluneční soustava, Sedna, Oort cloud


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »