Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedna v poledne

Illustration Credit: Adolf Schaller, ESA, NASA

Stojíme na Sedně - nejvzdálenějším známém planetoidu Sluneční soustavy - a náš pohled na Slunce v pravé poledne může vypadat zhruba takto. Obrázek v podobě dramatické malířovy představy, ukazuje Slunce visící nad blízkým horizontem jako jasnou hvězdu ponořenou v zaprášené rovině ekliptiky. V prachem rozptýleném slunečním světle jsou ukryti mnohem známější příslušníci Sluneční soustavy včetně planety Země. Ovšem ze vzdálenosti kolem 13 miliard kilometrů (8 miliard mil) by byla Země viditelná pouze v triedru či malém dalekohledu. Na temné denní obloze Sedny, doprovázejí polední Slunce rovněž slabé hvězdy a temná prachová mračna Mléčné dráhy, která vychází vlevo nad pustým, zmrzlým terénem. Pro pozorovatele na Sedně by měly všechny planety vnitřní dráhy a zůstávaly by na obloze blízko Slunce. Samozřejmě, pro pozemské astronomy vnitřní planety Venuše a Merkur rovněž zůstávající v blízkosti Slunce, přičemž Venuše8. června na programu vzácný přechod slunečního disku.

Štítky: Sluneční soustava, Sedna, Oort cloud


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »