Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: John Rummel

Ze západní večerní oblohy se nyní vytrácí Venuše. Venuše je druhou planetou od Slunce a třetím nejjasnějším nebeským objektem po Slunci a Měsíci a byla příležitostnými pozorovateli vidět po západu Slunce jako jasné světlo. Na snímcích dalekohledem jsou také patrné její fáze. Tato důmyslná mozaika pěkně ilustruje nedávný postup fází a růst zdánlivé velikosti Venuše v minulých týdnech. Venuše, která obíhá na své vnitřní dráze, dohání Zemi a jak se přibližuje, tak zdánlivě roste. Současně, stejně jako prochází fázemi Měsíc, tak venušina osvětlená polokoule ukazuje stále tenčí srpkovitý tvar. Venuše nyní sdílí oblohu se srpkem Měsíce, ale 8. června přejde přes tvář Slunce, v prvním takovém přechodu od roku 1882.

Štítky: Venuše, Přechod, Fáze


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »