Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze zbytku po Tychonově supernově

Uznání: SAO, CXC, NASA

Dánský astronom Tycho Brahe zaznamenal v roce 1572 náhle objevenou jasnou hvězdu v souhvězdí Kasiopeji. O nové hvězdě, která tehdy v průběhu několika měsíců zeslábla z dohledu, se věří, že to byla supernova, poslední hvězdná exploze spatřená v naší Mléčné dráze. Rozpínající se se mračno trosek nyní známé jako zbytek poTychonově supernově je vidět na tomto podrobném rentgenovém snímku ve falešných barvách pořízeném z oběžné dráhy observatoří Chandra. Modrá barva reprezentuje rentgenové záření o nejvyšších energiích, které přichází z okrajových oblastí zbytku supernovy stlačených rázem a odpovídá teplotám 20 miliónů stupňů Celsia. Uvnitř zbytku dominují rentgenové paprsky z chladnějšího plynu (jen kolem 10 miliónů stupňů). Na rozdíl od některých dalších zbytků supernov tady nelze najít žádný horký centrální bodový zdroj, což podporuje teorii, že šlo o překotný nukleární výbuch, který nakonec zcela zničil bílého trpaslíka. Zbytek po Tychonově supernově má asi 20 světelných let a je ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Toto rentgenové zorné pole vespod trochu utíná obecně sférické mračno.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Tycho Brahe, Snr 004.5+06.8


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »