Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze zbytku po Tychonově supernově

Uznání: SAO, CXC, NASA

Dánský astronom Tycho Brahe zaznamenal v roce 1572 náhle objevenou jasnou hvězdu v souhvězdí Kasiopeji. O nové hvězdě, která tehdy v průběhu několika měsíců zeslábla z dohledu, se věří, že to byla supernova, poslední hvězdná exploze spatřená v naší Mléčné dráze. Rozpínající se se mračno trosek nyní známé jako zbytek poTychonově supernově je vidět na tomto podrobném rentgenovém snímku ve falešných barvách pořízeném z oběžné dráhy observatoří Chandra. Modrá barva reprezentuje rentgenové záření o nejvyšších energiích, které přichází z okrajových oblastí zbytku supernovy stlačených rázem a odpovídá teplotám 20 miliónů stupňů Celsia. Uvnitř zbytku dominují rentgenové paprsky z chladnějšího plynu (jen kolem 10 miliónů stupňů). Na rozdíl od některých dalších zbytků supernov tady nelze najít žádný horký centrální bodový zdroj, což podporuje teorii, že šlo o překotný nukleární výbuch, který nakonec zcela zničil bílého trpaslíka. Zbytek po Tychonově supernově má asi 20 světelných let a je ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Toto rentgenové zorné pole vespod trochu utíná obecně sférické mračno.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Tycho Brahe, Snr 004.5+06.8


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »