Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Práce ve vesmíru

Uznání: STS-103 Crew, NASA

Vysoko nad planetou Zemí, člověk pomáhá poškozenému stroji. Strojem, v této možná dojemné historii, je kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, který ale není na obrázku. Tím člověkem je astronaut Steven L. Smith, a nahoře je vidět, jak si z madla dálkového manipulátoru Remote Manipulator System, vybírá poháněný nástroj, než bude pokračovat v práci na HST v prosinci 1999. Pro většinu astronautů vesmír není místem odpočinku a dovolené, ale spíše místem tvrdé práce. A jelikož ke kosmickým výpravám patří drahé vybavení a složité experimenty, tak astronauté jsou obvykle lidé, kteří mají dobré znalosti a výcvik. I když je práce náročná a hodiny se natahují, tak mezi často zmiňovaná povzbuzení při práci ve vesmíru patří nádherný výhled.

Štítky: Kosmonaut, Hubble, Space


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »