Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad Velikonočním ostrovem

Uznání a copyright: Magnus Galfalk (Stockholm Observatory)

To není každý den, aby se za kamenným obrem seřadily planety. Za prvé, pomáhá dobré seřazení planet, takové, k jakému došlo na obloze zrovna v minulém měsíci. A za druhé, pomáhá být na Velikonočním ostrově, kde existuje více jak 800 velkých kamenných soch. Sochy na Velikonočním ostrově jsou v průměru více jak dvakrát vyšší než člověk a 200 krát více váží. O historii nebo významu těchto neobvyklých soch jen známo jen málo, ale mnoho lidí věří, že byly vytvořeny před 500 lety jako obrazy místních vůdců zaniklé civilizace. Na snímku nahoře je vidět Měsíc, Venuše a Mars za slavnou sochou Velikonočního ostrova, Ahu Tahai. Je vidět také jasnou hvězdu Aldebaran.

Štítky: Měsíc, Planety, Easter Island, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »