Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc mezi balvany

Uznání a copyright: Philip Perkins

I přes oblačnost a přeháňky dokázal astronom Phillip Perkins zachytit zčervenalý, zakrytý Měsíc mezi balvany dohoto dobře známého monumentu Slunce při květnovém úplném zatmění Měsíce v Stonehenge v Anglii. Když tento obrázek pořizoval, tak vycházející Měsíc byl jen asi 5 stupňů nad obzorem, ale zato se příhodně nacházel v mezeře kruhu starodávných kamenů. I když svítící vodní plocha v popředí vypadá na první pohled trochu strašidelně, tak Perkins poznamenal, že tyto umělecké světelné efekty vytvořila pomocí baterky jeho dcera ze svého úkrytu za velkým pískovcovým sarsenem vpravo od středu. Jelikož pohled míří na jihovýchod, tak kámen hned pod Měsícem je spíše jeden vnitřního kruhu modrých kamenů, než slavný Patní kámen, který vyznačuje severovýchodní směr k vycházejícímu slunci při letním slunovratu.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Stonehenge


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »