Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc mezi balvany

Uznání a copyright: Philip Perkins

I přes oblačnost a přeháňky dokázal astronom Phillip Perkins zachytit zčervenalý, zakrytý Měsíc mezi balvany dohoto dobře známého monumentu Slunce při květnovém úplném zatmění Měsíce v Stonehenge v Anglii. Když tento obrázek pořizoval, tak vycházející Měsíc byl jen asi 5 stupňů nad obzorem, ale zato se příhodně nacházel v mezeře kruhu starodávných kamenů. I když svítící vodní plocha v popředí vypadá na první pohled trochu strašidelně, tak Perkins poznamenal, že tyto umělecké světelné efekty vytvořila pomocí baterky jeho dcera ze svého úkrytu za velkým pískovcovým sarsenem vpravo od středu. Jelikož pohled míří na jihovýchod, tak kámen hned pod Měsícem je spíše jeden vnitřního kruhu modrých kamenů, než slavný Patní kámen, který vyznačuje severovýchodní směr k vycházejícímu slunci při letním slunovratu.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Stonehenge


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »