Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na vrcholu Olympus Mons

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Kamery sondy Mars Express se z marťanské orbity zahleděly dolů na největší sopku ve sluneční soustavě. Výsledkem je tento úžasně podrobný výškový pohled na kalderu neboli vrcholový kráter oblasti Olympus Mons. Olympus Mons, příhodně pojmenovaný vznešený příbytek bohů řecké mytologie, se zvedá 21 kilometrů nad okolní rovinou, to je trojnásobek výšky Mt. Everestu. Zobrazená oblast má 102 kilometrů a zářezy kaldery jsou hluboké až 3 kilometry. Pro srovnání, havajské vulkanické kaldery dosahují průměru až 18 kilometrů. Samotný strmými útesy ohraničený Olympus Mons má průměr asi 600 kilometrů.

Štítky: Mars, Sopka, Kaldera, Olympus Mons


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »