Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na vrcholu Olympus Mons

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Kamery sondy Mars Express se z marťanské orbity zahleděly dolů na největší sopku ve sluneční soustavě. Výsledkem je tento úžasně podrobný výškový pohled na kalderu neboli vrcholový kráter oblasti Olympus Mons. Olympus Mons, příhodně pojmenovaný vznešený příbytek bohů řecké mytologie, se zvedá 21 kilometrů nad okolní rovinou, to je trojnásobek výšky Mt. Everestu. Zobrazená oblast má 102 kilometrů a zářezy kaldery jsou hluboké až 3 kilometry. Pro srovnání, havajské vulkanické kaldery dosahují průměru až 18 kilometrů. Samotný strmými útesy ohraničený Olympus Mons má průměr asi 600 kilometrů.

Štítky: Mars, Sopka, Kaldera, Olympus Mons


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »