Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na vrcholu Olympus Mons

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Kamery sondy Mars Express se z marťanské orbity zahleděly dolů na největší sopku ve sluneční soustavě. Výsledkem je tento úžasně podrobný výškový pohled na kalderu neboli vrcholový kráter oblasti Olympus Mons. Olympus Mons, příhodně pojmenovaný vznešený příbytek bohů řecké mytologie, se zvedá 21 kilometrů nad okolní rovinou, to je trojnásobek výšky Mt. Everestu. Zobrazená oblast má 102 kilometrů a zářezy kaldery jsou hluboké až 3 kilometry. Pro srovnání, havajské vulkanické kaldery dosahují průměru až 18 kilometrů. Samotný strmými útesy ohraničený Olympus Mons má průměr asi 600 kilometrů.

Štítky: Mars, Sopka, Kaldera, Olympus Mons


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »