Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na vrcholu Olympus Mons

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Kamery sondy Mars Express se z marťanské orbity zahleděly dolů na největší sopku ve sluneční soustavě. Výsledkem je tento úžasně podrobný výškový pohled na kalderu neboli vrcholový kráter oblasti Olympus Mons. Olympus Mons, příhodně pojmenovaný vznešený příbytek bohů řecké mytologie, se zvedá 21 kilometrů nad okolní rovinou, to je trojnásobek výšky Mt. Everestu. Zobrazená oblast má 102 kilometrů a zářezy kaldery jsou hluboké až 3 kilometry. Pro srovnání, havajské vulkanické kaldery dosahují průměru až 18 kilometrů. Samotný strmými útesy ohraničený Olympus Mons má průměr asi 600 kilometrů.

Štítky: Mars, Sopka, Kaldera, Olympus Mons


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »