Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na vrcholu Olympus Mons

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Kamery sondy Mars Express se z marťanské orbity zahleděly dolů na největší sopku ve sluneční soustavě. Výsledkem je tento úžasně podrobný výškový pohled na kalderu neboli vrcholový kráter oblasti Olympus Mons. Olympus Mons, příhodně pojmenovaný vznešený příbytek bohů řecké mytologie, se zvedá 21 kilometrů nad okolní rovinou, to je trojnásobek výšky Mt. Everestu. Zobrazená oblast má 102 kilometrů a zářezy kaldery jsou hluboké až 3 kilometry. Pro srovnání, havajské vulkanické kaldery dosahují průměru až 18 kilometrů. Samotný strmými útesy ohraničený Olympus Mons má průměr asi 600 kilometrů.

Štítky: Mars, Sopka, Kaldera, Olympus Mons


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »