Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholku nejvyšší hory Země? Pokud chcete odtud uvidět celý panoramatický pohled, tak zarolujte doprava. Jsou vidět zasněžené vrcholky hor blízko i daleko, ohromné skalní stěny, vzdálené náhorní roviny, vrcholky mraků a tmavěmodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometru nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška, které dosahují mezinárodní lety letadlem, ale mnohem méně než 300 kilometrů dosažených raketoplánem. Stovky lidí se pokusili a selhali při výstupu na tohoto obra, tento počin byl poprvé úspěšně dokončen až v roce 1953. Doposud vrcholu dosáhlo asi 1000 lidí. Obraz nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu slézal v roce 1989. Mt. Everest se nachází v pohoří Himaláje v Nepálu. V původním jazyku Nepálu se hora nazývá "Sagarmatha", což znamená "předhůří oblohy".

Štítky: Everest, View, 180 panorama


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »