Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Znovuzrození Cassiopeia A

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), R. Fesen (Dartmouth) and J. Morse (CASA, U. Colorado), NASA

Hmotné hvězdy v naší galaxii Mléčné dráze žily své okázalé životy po miliardy let. Po zhroucení kosmických mračen zapálily svoje jaderné milíře a vytvářely ve svých jádrech těžké prvky. Po několika málo miliónech let se obohacený materiál odvrhnul zpátky do mezihvězdného prostoru, kde začal znovu vznik hvězd. Příkladem takové závěrečné fáze cyklu života hvězdy je mrak rozpínajích se trosek známý jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, které vytvořil tento zbytek po supernově bylo asi ponejprv viditelné na obloze planety Země teprve před 300 léty, ačkoliv mu trvalo více jak 10000 let, než k nám přilétlo. Na tomto nádherném snímku chládnoucích vláken a uzlíků ve zbytku Cas A dalekohledem Hubble Space Telescope bylo pro specifické prvky světlo barevně zakódováno tak, aby astronomům pomohlo porozumět koloběhu hvězdné hmoty v naší galaxii. Například v červených oblastech dominuje emise atomů síry, zatímco modré odstíny odpovídají kyslíku. Zobrazená oblast má napříč asi 10 světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Hvězdný vývoj, Cas A, Massive star, Stellar life cycle


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »