Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis na oběžnou dráhu

Uznání: NASA

Ptáci nelétají tak vysoko. Letadla nelétají tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný živočišný druh kromě člověka nedokáže ani pochopit o co jde a ani člověk by to před tisíci lety nechápal. Start rakety do vesmíru je událost, která naplňuje bázní a podněcuje představivost. Na snímku nahoře, startuje 12. července časně ráno raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice. Raketa o hmotnosti dvou miliónů kilogramů opustila startovací rampu, aby mohla obíhat Zemi, kde je ale vnější ovzduší příliš řídké na dýchání a kde je na palubě jen zanedbatelná gravitace. Rakety se nyní do vesmíru vypouštějí z různých míst na Zemi asi jedenkrát týdně.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Shadow cone


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »