Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné pole v Magelanově mračnu

Uznání: Sally Heap, Eliot Malumuth, Phil Plait , Hubble Heritage Team, NASA

Na tomto podrobném snímku hvězdného pole ve Velkém Magelanově mračnu (Large Magellanic Cloud - LMC) z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou vidět hvězdy mnoha typů a barev. Je vidět přes 10000 hvězd, z nichž nejjasnější jsou obří hvězdy. Kdyby se Slunce nacházelo ve vzdálenosti těchto hvězd, zhruba 170 000 světelných let, tak by bylo sotva rozeznatelné. Na druhou stranu na noční obloze lze spatřit neozbrojeným okem jenom několik málo tisíc jednotlivých hvězd a mnoho z nich se nachází pouhé stovky světelných let daleko. A tak světlo, které vidíme z okolních hvězd, je opustilo za života našich pra-prarodičů, zatímco světlo z hvězd v LMC počalo svoji pouť jistě před úsvitem psané historie lidstva.

Štítky: Lmc, Hvězdy, Large magellanic cloud


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Venuša

18.5. 2026, 21:42 SELČ. 135mm objektív; 2s expozícia. Fotené nad strechou paneláku.

Další informace »