Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné pole v Magelanově mračnu

Uznání: Sally Heap, Eliot Malumuth, Phil Plait , Hubble Heritage Team, NASA

Na tomto podrobném snímku hvězdného pole ve Velkém Magelanově mračnu (Large Magellanic Cloud - LMC) z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou vidět hvězdy mnoha typů a barev. Je vidět přes 10000 hvězd, z nichž nejjasnější jsou obří hvězdy. Kdyby se Slunce nacházelo ve vzdálenosti těchto hvězd, zhruba 170 000 světelných let, tak by bylo sotva rozeznatelné. Na druhou stranu na noční obloze lze spatřit neozbrojeným okem jenom několik málo tisíc jednotlivých hvězd a mnoho z nich se nachází pouhé stovky světelných let daleko. A tak světlo, které vidíme z okolních hvězd, je opustilo za života našich pra-prarodičů, zatímco světlo z hvězd v LMC počalo svoji pouť jistě před úsvitem psané historie lidstva.

Štítky: Lmc, Hvězdy, Large magellanic cloud


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »