Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné pole v Magelanově mračnu

Uznání: Sally Heap, Eliot Malumuth, Phil Plait , Hubble Heritage Team, NASA

Na tomto podrobném snímku hvězdného pole ve Velkém Magelanově mračnu (Large Magellanic Cloud - LMC) z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou vidět hvězdy mnoha typů a barev. Je vidět přes 10000 hvězd, z nichž nejjasnější jsou obří hvězdy. Kdyby se Slunce nacházelo ve vzdálenosti těchto hvězd, zhruba 170 000 světelných let, tak by bylo sotva rozeznatelné. Na druhou stranu na noční obloze lze spatřit neozbrojeným okem jenom několik málo tisíc jednotlivých hvězd a mnoho z nich se nachází pouhé stovky světelných let daleko. A tak světlo, které vidíme z okolních hvězd, je opustilo za života našich pra-prarodičů, zatímco světlo z hvězd v LMC počalo svoji pouť jistě před úsvitem psané historie lidstva.

Štítky: Lmc, Hvězdy, Large magellanic cloud


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »