Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 140

Uznání: G. Melnick (CfA), JPL, Caltech, NASA

Z tohoto rodného mračna prachu a plynu se nakonec vyléhnou tři mladé, hmotné hvězdy, ale jejich přítomnost už nyní odhaluje tento snímek ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Obrázek nabízí pronikavý infračervený pohled na emisní mlhovinu, která je katalogizována jako Sharpless 140 a která se nachází asi 3000 světelných let daleko v souhvězdí Cefea (Cepheus). Mladé hvězdy jsou na snímcích ve viditelném světle zakryty prašným okolím. Zde zobrazené majestátní obloukovité struktury, které byly utvářeny větry a radiací z horkých hvězd v tomto regionu, mají napříč desítky světelných let a obsahují překvapivě složité molekuly - polycyklické aromatické uhlovodíky - PAHs (polycyclic aromatic hydrocarbons), které infračerveně září. Snímek, který je úžasně podrobných záznamem kosmických značek tvoření hvězd, naznačuje bohatsví infračervených dat, která jsou nyní volně dostupná v archivu Spitzerova kosmického dalekohledu.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Sharpless 140


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »