Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 140

Uznání: G. Melnick (CfA), JPL, Caltech, NASA

Z tohoto rodného mračna prachu a plynu se nakonec vyléhnou tři mladé, hmotné hvězdy, ale jejich přítomnost už nyní odhaluje tento snímek ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Obrázek nabízí pronikavý infračervený pohled na emisní mlhovinu, která je katalogizována jako Sharpless 140 a která se nachází asi 3000 světelných let daleko v souhvězdí Cefea (Cepheus). Mladé hvězdy jsou na snímcích ve viditelném světle zakryty prašným okolím. Zde zobrazené majestátní obloukovité struktury, které byly utvářeny větry a radiací z horkých hvězd v tomto regionu, mají napříč desítky světelných let a obsahují překvapivě složité molekuly - polycyklické aromatické uhlovodíky - PAHs (polycyclic aromatic hydrocarbons), které infračerveně září. Snímek, který je úžasně podrobných záznamem kosmických značek tvoření hvězd, naznačuje bohatsví infračervených dat, která jsou nyní volně dostupná v archivu Spitzerova kosmického dalekohledu.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Sharpless 140


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »