Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Brain (Mozek) na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Co způsobilo toto neobvyklé dno kráteru na Marsu? Přírodní jev, který na dně tohoto marťanského impaktního kráteru vytvořil strukturu, která na první pohled připomíná lidský mozek, je nyní předmětem zkoumání. Světle zbarvenou oblast, která obklopuje oblast s mozkovitou strukturou, tvoří asi větrem utvářené písečné duny. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Mars Global Surveyor, která obíhá Mars už od roku 1997. Mezitím dole na povrchu pokračují v jízdě Spirit i Opportunity a zkoumají krajinu, kameny a půdu, aby našly známky dávné vodní minulosti rudé planety. Je legrační, že mozkovitý terén na Marsu má asi tak zrovna kilometr, což je správná velikost, která by sedla do skalní formace kdysi přezdívané Tvář na Marsu.

Štítky: Mars, Sand dunes, Brain Crater


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »