Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT (Q4) nad Indian Cove

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Kometa NEAT (Q4) byla počátkem tohoto měsíce docela fotogenická. Přestože hlava i část ohonů komety C/2001 Q4 (NEAT) byly viditelné i neozbrojeným okem, tak nejlepší pohled na barevný ohon později poskytly kamery schopné dlouhých expozic. Lidské oko dokáže akumulovat světlo až 1/10 sekundy, na rozdíl od snímku z kamery nahoře, který byl 8. května exponován po dobu 9 minut. Je vidět dlouhý modrý iontový ohon, modrá koma obklopující jádro komety a kratší, ale jasnější prachový ohon, který odráží světlo. Snadná viditelnost komety Q4 nyní každým dnem klesá, jelikož se vzdaluje jak od Země, tak od Slunce. Další pouhým okem viditelná kometa LINEAR (T7), by měla zůstat dosti jasná až do června.

Štítky: Comet NEAT, Indian Cove, Q4


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »