Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT (Q4) nad Indian Cove

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Kometa NEAT (Q4) byla počátkem tohoto měsíce docela fotogenická. Přestože hlava i část ohonů komety C/2001 Q4 (NEAT) byly viditelné i neozbrojeným okem, tak nejlepší pohled na barevný ohon později poskytly kamery schopné dlouhých expozic. Lidské oko dokáže akumulovat světlo až 1/10 sekundy, na rozdíl od snímku z kamery nahoře, který byl 8. května exponován po dobu 9 minut. Je vidět dlouhý modrý iontový ohon, modrá koma obklopující jádro komety a kratší, ale jasnější prachový ohon, který odráží světlo. Snadná viditelnost komety Q4 nyní každým dnem klesá, jelikož se vzdaluje jak od Země, tak od Slunce. Další pouhým okem viditelná kometa LINEAR (T7), by měla zůstat dosti jasná až do června.

Štítky: Comet NEAT, Indian Cove, Q4


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »