Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Mimasu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Cokoliv co Mimas zasáhlo, tak ho skoro rozbilo. To co zůstalo je jeden z největších impaktních kráterů na jednom z nejmenších Saturnových měsíčků. Kráter pojmenovaný Herschel, podle objevitele Mimase v roce 1789 Siru Williamu Herschelovi, má asi 130 kilometrů a je vidět nahoře v ostrém světle na svém terminátoru. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci dostatečnou pouze k vytvoření kulového tělesa, ale ještě slabou, takže umožňuje vytvoření tak velkých povrchových útvarů. Mimas tvoří především voda s rozptýlenou horninou, takže se dá dost dobře popsat jako špinavá sněhová koule. Obrázek nahoře pořídila při svém průletu v lednu 2005 kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Mimas, Kráter


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »