Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Mimasu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Cokoliv co Mimas zasáhlo, tak ho skoro rozbilo. To co zůstalo je jeden z největších impaktních kráterů na jednom z nejmenších Saturnových měsíčků. Kráter pojmenovaný Herschel, podle objevitele Mimase v roce 1789 Siru Williamu Herschelovi, má asi 130 kilometrů a je vidět nahoře v ostrém světle na svém terminátoru. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci dostatečnou pouze k vytvoření kulového tělesa, ale ještě slabou, takže umožňuje vytvoření tak velkých povrchových útvarů. Mimas tvoří především voda s rozptýlenou horninou, takže se dá dost dobře popsat jako špinavá sněhová koule. Obrázek nahoře pořídila při svém průletu v lednu 2005 kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Mimas, Kráter


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »