Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Mimasu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Cokoliv co Mimas zasáhlo, tak ho skoro rozbilo. To co zůstalo je jeden z největších impaktních kráterů na jednom z nejmenších Saturnových měsíčků. Kráter pojmenovaný Herschel, podle objevitele Mimase v roce 1789 Siru Williamu Herschelovi, má asi 130 kilometrů a je vidět nahoře v ostrém světle na svém terminátoru. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci dostatečnou pouze k vytvoření kulového tělesa, ale ještě slabou, takže umožňuje vytvoření tak velkých povrchových útvarů. Mimas tvoří především voda s rozptýlenou horninou, takže se dá dost dobře popsat jako špinavá sněhová koule. Obrázek nahoře pořídila při svém průletu v lednu 2005 kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Mimas, Kráter


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »