Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Tennessee

Uznání a copyright: Vydor

Někdy se zdá, jakoby Slunce bylo vidět přes velkou čočku. V případě, který je vidět nahoře, se ale jedná o milióny čoček: jedná se o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestihranné, ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví ve vodorovné poloze, rovnoběžně se zemí. Při východu nebo západu se tak pozorovatel se může nacházet ve stejné rovině, jako mnoho padajících ledových krystalků. Při tomto postavení se každý takový krystal může chovat jako miniaturní čočka a odrážet k nám sluneční světlo. Snímek nahoře byl pořízen minulý měsíc při západu slunce poblíž Nashville v Tennessee v USA. Za okolními domy a stromy a nad vrstvou mraků je nádherně vidět 22° halo, které vzniká při odrazu slunečního světla od ledových krystalů v atmosféře.

Štítky: Slunce, Ledové krystaly, Halo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »