Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Tennessee

Uznání a copyright: Vydor

Někdy se zdá, jakoby Slunce bylo vidět přes velkou čočku. V případě, který je vidět nahoře, se ale jedná o milióny čoček: jedná se o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestihranné, ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví ve vodorovné poloze, rovnoběžně se zemí. Při východu nebo západu se tak pozorovatel se může nacházet ve stejné rovině, jako mnoho padajících ledových krystalků. Při tomto postavení se každý takový krystal může chovat jako miniaturní čočka a odrážet k nám sluneční světlo. Snímek nahoře byl pořízen minulý měsíc při západu slunce poblíž Nashville v Tennessee v USA. Za okolními domy a stromy a nad vrstvou mraků je nádherně vidět 22° halo, které vzniká při odrazu slunečního světla od ledových krystalů v atmosféře.

Štítky: Slunce, Ledové krystaly, Halo


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »