Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Tennessee

Uznání a copyright: Vydor

Někdy se zdá, jakoby Slunce bylo vidět přes velkou čočku. V případě, který je vidět nahoře, se ale jedná o milióny čoček: jedná se o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestihranné, ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví ve vodorovné poloze, rovnoběžně se zemí. Při východu nebo západu se tak pozorovatel se může nacházet ve stejné rovině, jako mnoho padajících ledových krystalků. Při tomto postavení se každý takový krystal může chovat jako miniaturní čočka a odrážet k nám sluneční světlo. Snímek nahoře byl pořízen minulý měsíc při západu slunce poblíž Nashville v Tennessee v USA. Za okolními domy a stromy a nad vrstvou mraků je nádherně vidět 22° halo, které vzniká při odrazu slunečního světla od ledových krystalů v atmosféře.

Štítky: Slunce, Ledové krystaly, Halo


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »