Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Tennessee

Uznání a copyright: Vydor

Někdy se zdá, jakoby Slunce bylo vidět přes velkou čočku. V případě, který je vidět nahoře, se ale jedná o milióny čoček: jedná se o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestihranné, ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví ve vodorovné poloze, rovnoběžně se zemí. Při východu nebo západu se tak pozorovatel se může nacházet ve stejné rovině, jako mnoho padajících ledových krystalků. Při tomto postavení se každý takový krystal může chovat jako miniaturní čočka a odrážet k nám sluneční světlo. Snímek nahoře byl pořízen minulý měsíc při západu slunce poblíž Nashville v Tennessee v USA. Za okolními domy a stromy a nad vrstvou mraků je nádherně vidět 22° halo, které vzniká při odrazu slunečního světla od ledových krystalů v atmosféře.

Štítky: Slunce, Ledové krystaly, Halo


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »