Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: mlhovina Kalifornie

Uznání: Caltech, Palomar Observatory, Digitized Sky Survey
Courtesy Scott Kardel

Toto kosmické mračno, unášené v rameni Oriona naší spirální galaxie Mléčná dráhy, se v obrysech náhodou podobá Kalifornii na západním pobřeží Spojených států. Naše vlastní Slunce se také nachází Orionově rameni Mléčné dráhy, jenom asi 1500 světelných let od mlhoviny Kalifornie. Tato klasická emisní mlhovina, též známá pod označením NGC 1499, je dlouhá zhruba 100 světelných let. Září červeným světlem, které je charakteristické pro rekombinaci dlouho ztracených elektronů odtržených (ionizovaných) energetickým světlem hvězd s atomy vodíku. Energetické světlo v tomto případě nejspíše přichází od jasné, horké, modravé hvězdy Xi Persei, která je zrovna napravo od mlhoviny nad středem snímku. Tento složený obraz byl příhodně vytvořen ze snímků z dalekohledů také v Kalifornii, a to z 48 palcového (1,2 m) dalekohledu Samuel Oschin Telescope jako součást druhé přehlídky oblohy National Geographic observatoře Palomar.

Štítky: Emisní mlhovina, Palomar Observatory, Ngc1499, California nebula, Orion arm


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »