Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: mlhovina Kalifornie

Uznání: Caltech, Palomar Observatory, Digitized Sky Survey
Courtesy Scott Kardel

Toto kosmické mračno, unášené v rameni Oriona naší spirální galaxie Mléčná dráhy, se v obrysech náhodou podobá Kalifornii na západním pobřeží Spojených států. Naše vlastní Slunce se také nachází Orionově rameni Mléčné dráhy, jenom asi 1500 světelných let od mlhoviny Kalifornie. Tato klasická emisní mlhovina, též známá pod označením NGC 1499, je dlouhá zhruba 100 světelných let. Září červeným světlem, které je charakteristické pro rekombinaci dlouho ztracených elektronů odtržených (ionizovaných) energetickým světlem hvězd s atomy vodíku. Energetické světlo v tomto případě nejspíše přichází od jasné, horké, modravé hvězdy Xi Persei, která je zrovna napravo od mlhoviny nad středem snímku. Tento složený obraz byl příhodně vytvořen ze snímků z dalekohledů také v Kalifornii, a to z 48 palcového (1,2 m) dalekohledu Samuel Oschin Telescope jako součást druhé přehlídky oblohy National Geographic observatoře Palomar.

Štítky: Emisní mlhovina, Palomar Observatory, Ngc1499, California nebula, Orion arm


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »