Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina infračerveně

Uznání: J. Hora (Harvard-Smithsonian CfA) (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Předpokládá se, že klasický vzhled populární Prstencové mlhoviny (M57) vzniká díky perpektivě při našem pohledu z planety Země do středu plynového mračna zhruba válcovitého tvaru. Zdá se ale, že na tomto infračeveném snímku ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu, dobře známé oblasti Prstencové mlhoviny přesahují vznešené smyčkovité struktury. Samozřejmě, že na tomto dobře prostudovaném případu planetární mlhoviny zářící materiál nepochází z planet. Zato tento plynový závoj představuje odvržené vnější vrstvy umírající Slunci podobné hvězdy. Na tomto Spitzerově pohledu je náhodou také vpravo nahoře vidět spirální galaxie IC 1296 ze souhvězdí Lyry. Centrální prstenec Prstencové mlhoviny má průměr asi jeden světelný rok a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Galaxie IC 1296 je ovšem mnohem větší a tudíž je mnohem dále - ve vzdálenosti asi 200 miliónů světelných let.

Štítky: Infračervený, Prstencová mlhovina, M57, Spitzer, Ngc6720


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »