Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina infračerveně

Uznání: J. Hora (Harvard-Smithsonian CfA) (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Předpokládá se, že klasický vzhled populární Prstencové mlhoviny (M57) vzniká díky perpektivě při našem pohledu z planety Země do středu plynového mračna zhruba válcovitého tvaru. Zdá se ale, že na tomto infračeveném snímku ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu, dobře známé oblasti Prstencové mlhoviny přesahují vznešené smyčkovité struktury. Samozřejmě, že na tomto dobře prostudovaném případu planetární mlhoviny zářící materiál nepochází z planet. Zato tento plynový závoj představuje odvržené vnější vrstvy umírající Slunci podobné hvězdy. Na tomto Spitzerově pohledu je náhodou také vpravo nahoře vidět spirální galaxie IC 1296 ze souhvězdí Lyry. Centrální prstenec Prstencové mlhoviny má průměr asi jeden světelný rok a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Galaxie IC 1296 je ovšem mnohem větší a tudíž je mnohem dále - ve vzdálenosti asi 200 miliónů světelných let.

Štítky: Infračervený, Prstencová mlhovina, M57, Spitzer, Ngc6720


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »