Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina infračerveně

Uznání: J. Hora (Harvard-Smithsonian CfA) (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Předpokládá se, že klasický vzhled populární Prstencové mlhoviny (M57) vzniká díky perpektivě při našem pohledu z planety Země do středu plynového mračna zhruba válcovitého tvaru. Zdá se ale, že na tomto infračeveném snímku ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu, dobře známé oblasti Prstencové mlhoviny přesahují vznešené smyčkovité struktury. Samozřejmě, že na tomto dobře prostudovaném případu planetární mlhoviny zářící materiál nepochází z planet. Zato tento plynový závoj představuje odvržené vnější vrstvy umírající Slunci podobné hvězdy. Na tomto Spitzerově pohledu je náhodou také vpravo nahoře vidět spirální galaxie IC 1296 ze souhvězdí Lyry. Centrální prstenec Prstencové mlhoviny má průměr asi jeden světelný rok a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Galaxie IC 1296 je ovšem mnohem větší a tudíž je mnohem dále - ve vzdálenosti asi 200 miliónů světelných let.

Štítky: Infračervený, Prstencová mlhovina, M57, Spitzer, Ngc6720


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »