Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet marťanského prachového víru

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co se to pohybuje přes pláně Marsu? Prachový vír. Poprvé byly z úrovně země vytvořeny definitivní filmy slavných prachových sloupů. Rover Spirit ze svého místečka na svahu zachytil několik prachových vírů teprve v minulých dvou měsících. Každý snímek ze sekvence nahoře byl pořízen s odstupem 20 sekund. Digitálně zvětšené snímky ukazují průchod prachového víru, který zvedá tolik marťanského prachu, že vrhá stín. Nové filmy prachových vírů bylo možné pořídit pomocí nového hybridního interaktivního systému, kdy robot Spirit na Marsu pořizuje spousty snímků a lidé na Zemi prohlížení pouze náhledy a rozhodují, které snímky s plným rozlišením odeslat zpět.

Štítky: Mars, Prachový vír, Film, Animated gif


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »