Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet marťanského prachového víru

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co se to pohybuje přes pláně Marsu? Prachový vír. Poprvé byly z úrovně země vytvořeny definitivní filmy slavných prachových sloupů. Rover Spirit ze svého místečka na svahu zachytil několik prachových vírů teprve v minulých dvou měsících. Každý snímek ze sekvence nahoře byl pořízen s odstupem 20 sekund. Digitálně zvětšené snímky ukazují průchod prachového víru, který zvedá tolik marťanského prachu, že vrhá stín. Nové filmy prachových vírů bylo možné pořídit pomocí nového hybridního interaktivního systému, kdy robot Spirit na Marsu pořizuje spousty snímků a lidé na Zemi prohlížení pouze náhledy a rozhodují, které snímky s plným rozlišením odeslat zpět.

Štítky: Mars, Prachový vír, Film, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »