Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet marťanského prachového víru

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co se to pohybuje přes pláně Marsu? Prachový vír. Poprvé byly z úrovně země vytvořeny definitivní filmy slavných prachových sloupů. Rover Spirit ze svého místečka na svahu zachytil několik prachových vírů teprve v minulých dvou měsících. Každý snímek ze sekvence nahoře byl pořízen s odstupem 20 sekund. Digitálně zvětšené snímky ukazují průchod prachového víru, který zvedá tolik marťanského prachu, že vrhá stín. Nové filmy prachových vírů bylo možné pořídit pomocí nového hybridního interaktivního systému, kdy robot Spirit na Marsu pořizuje spousty snímků a lidé na Zemi prohlížení pouze náhledy a rozhodují, které snímky s plným rozlišením odeslat zpět.

Štítky: Mars, Prachový vír, Film, Animated gif


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »