Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Herkulovi

Uznání a copyright: Jim Misti (Misti Mountain Observatory)

Toto jsou galaxie z Kupy v Herkulovi, řetězci "vesmírných ostrovů" vzdáleném zhruba 650 miliónů světelných let. Tato kupa je plná plynu a bohatá na prach, s hvězdotvornými spirálními galaxiemi, ale má poměrně málo eliptických galaxií, které by postrádaly plyn a prach a s tím spojené nově zrozené hvězdy. Barvy na tomto kompozitním snímku zobrazují hvězdotvorné galaxie v modrém odstínu a eliptické v lehce nažloutlém odstínu. Zdá se, že hodně galaxií spolu koliduje nebo se slučuje, a další se zdají být zborcené, což je jasný důkaz vzájemného působení v kupě galaxií. Za určitou dobu vzájemné působení galaxií nejspíše ovlivní obsah kupy samotný. Badatelé věří, že Kupa v Herkulovi se významně podobá mladým kupám galaxií ve vzdáleném, raném Vesmíru a že zkoumáním typů galaxií a jejich vzájemného působení v nedalekém Herkulovi pomůže rozplést klubko záhad vývoje galaxií i kup.

Štítky: Kupa galaxií, Hercules


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »