Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bytost z Orlí mlhoviny

Uznání: The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA

Prachové skulptury Orlí mlhoviny se vypařují. Silné světlo hvězd ukrajuje z těchto chladných kosmických hor, pilířovitých soch, které si můžeme představit jako nějaká mýtická zvířata. Na tomto snímku je jeden z několika výrazných prachových pilířů v Orlí mlhovině, na kterou by šlo pohledět jako na obrovskou cizokrajnou bytost. Tato bytost je ale deset světelných let vysoká a vyvrhuje záření, které je teplejší jak oheň. Větší Orlí mlhovina - M16 je ve skutečnosti obrovskou obálkou plynu a prachu, uvnitř které se rozrůstá dutina vyplněná skvělou hvězdnou kolébkou, ve které nyní vznikají hvězdokupy. Snímek nahoře s vědecky přiřazenými barvami byl zveřejněn jako součást oslav patnáctého výročí vypuštění kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Fairy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »