Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bytost z Orlí mlhoviny

Uznání: The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA

Prachové skulptury Orlí mlhoviny se vypařují. Silné světlo hvězd ukrajuje z těchto chladných kosmických hor, pilířovitých soch, které si můžeme představit jako nějaká mýtická zvířata. Na tomto snímku je jeden z několika výrazných prachových pilířů v Orlí mlhovině, na kterou by šlo pohledět jako na obrovskou cizokrajnou bytost. Tato bytost je ale deset světelných let vysoká a vyvrhuje záření, které je teplejší jak oheň. Větší Orlí mlhovina - M16 je ve skutečnosti obrovskou obálkou plynu a prachu, uvnitř které se rozrůstá dutina vyplněná skvělou hvězdnou kolébkou, ve které nyní vznikají hvězdokupy. Snímek nahoře s vědecky přiřazenými barvami byl zveřejněn jako součást oslav patnáctého výročí vypuštění kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Fairy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »