Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hvězdy z orlích vajec

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině vznikají novorozené hvězdy. Tento snímek pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v roce 1995 ukazuje odpařující se plynné globule (evaporating gaseous globules - EGGs: "vejce", slovní hříčka), jenž se vynořují ze sloupů molekulárního vodíku a prachu. Obří pilíře měří na délku světelné roky a jsou tak husté, že se vnitřní plyn gravitačně hroutí za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných mladých hvězd na konci každého pilíře způsobuje, že se materiál s nízkou hustotou vyvařuje ven a tak odhaluje hvězdné kolébky hustých vajec (EGGs). Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 se nachází ve vzdálenosti asi 7000 světelných let.

Štítky: M16, Eagle Eggs


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »