Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc infračerveně

Uznání: DCATT Team, MSX Project

Družice MSX (Midcourse Space Experiment) měla v září 1996 z oběžné dráhy Země skvělý výhled na úplné zatmění Měsíce. Při zatmění byl pro zobrazení Měsíce opakovaně použit palubní infračervený dalekohled SPIRIT III. Nahoře je jeden ze snímků pořízených během 70 minutové totality, kdy je Měsíc zcela pohroužený do stínu Země. Infračervené světlo má vlnové délky delší jak viditelné světlo, takže lidé ho nemohou vidět, ale cítí ho jako teplo. Jasné skvrny odpovídají teplým místům na lunárním povrchu a tmavé oblasti jsou zase chladnější. Nejjasnější skvrna dole vlevo od středu je kráter Tycho, zatímco tmavá oblast vpravo nahoře je Moře nepokojů. Nastávající nedělní zatmění Měsíce ovšem nebude ani úplné a dokonce ani částečné. Měsíc místo toho prolétne jemnou vnější částí zemského stínu při penumbrálním zatmění Měsíce.

Štítky: Měsíc, Infračervený, Lunární zatmění


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »