Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zázračný rok Alberta Einsteina

Uznání a copyright: Greg Piepol

Rok 1905 byl pro Alberta Einsteina zázračným rokem. Před sto lety napsal čtyři práce, které od základu změnily naše chápání Vesmíru. V těchto pracech popsal myšlenku, že by se světlo mělo chovat jako kvantovaná částice (foton), vysvětlil tepelný pohyb atomů a molekul (tehdy byly atomy samotné pouhou teorií), popsal teorii uvádějící do souladu pohyb a konstantní rychlost světla (speciální relativita) a uvedl myšlenku ekvivalence hmota-energie (E=mc²). Zdánlivě každý kout našeho moderního výzkumu Vesmíru je nějak spojen s jeho nyní století starými objevy, spolu s jeho poslední teorií gravitace a prostoročasu - obecnou relativitou. Na stoletou oslavu si považte tento chytrý pohled na malý dalekohled vedle Einsteinova památníku na půdě Národní akademie věd (National Academy of Sciences) ve Washingtonu DC, USA. Na mramorové desce je u nohou bronzové sochy mapa, která ukazuje polohy planet, Slunce, Měsíce a hvězd pro datum odhalení památníku, 100 let po Einsteinově narození v roce 1879. Albert Einstein zemřel před 50 lety, 18. dubna 1955.

Štítky: Light, Einstein, Special relativity


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »