Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větrné víry se točí na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co je to za kužel na horizontu? Vědci si myslí, že toto bělavé zjevení je ve skutečnosti marťanský větrný vír, který byl zachycen, jak se postupuje po Marsu. Snímek nahoře pořídil už dříve v tomto měsíci rover Spirit. Vířící mrak byl nalezen při porovnání snímku nahoře s předchozím snímkem stejné oblasti. Čerstvé stopy větrných vírů byly na Marsu vidět už dříve, ale uvidět jeden tak zblízka je překvapením. Nejvíce podobným jevem k marťanským větrnými vírům jsou na Zemi tornáda a vodní víry. Skutečná příčina marťanských větrných vírů zůstává neznámá, ale může souviset se stoupajícím vzduchem zahřátým sluncem ohřívaným kamením a půdou. Zrovna předchozí den příkon Spiritu nečekaně stoupnul, což je možná důsledkem větrného víru, který prošel kolem Spiritu a efektivně očistil jeho sluneční panely.

Štítky: Mars, Prachový vír, Cloud


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »