Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simeis 147: Zbytek supernovy

Uznání a copyright: Robert Gendler

Je snadné se ztratit při sledování složitých vláken na tomto podrobném snímku slabého zbytku po supernově Simeis 147. Nachází se v souhvězdí Býka (Taurus), na obloze pokrývá skoro 3° (6 měsíčních úplňků), což odpovídá šířce 150 světelných let při odhadované vzdálenosti mračna hvězdných trosek 3000 světelných let. Barevný kompozitní obrázek představuje osm hodin expozičního času přes filtr H-alfa, který propouští pouze světlo z rekombinovaných vodíkových atomů z rozpínající se mlhoviny a které stopuje oblasti s rázovým, zářícím plynem. Tento zbytek po supernově má věk kolem 100 000 let, což znamená, že světlo z masivní hvězdné exploze Země dosáhlo poprvé před 100 000 lety, ale tento rozpínavý zbytek není jen jediným pozůstatkem. Kosmická katastrofa též zanechala rotující neutronovou hvězdu neboli pulsar, což je všechno, co zůstalo z původního hvězdného jádra.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, H alpha, S147


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »