Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simeis 147: Zbytek supernovy

Uznání a copyright: Robert Gendler

Je snadné se ztratit při sledování složitých vláken na tomto podrobném snímku slabého zbytku po supernově Simeis 147. Nachází se v souhvězdí Býka (Taurus), na obloze pokrývá skoro 3° (6 měsíčních úplňků), což odpovídá šířce 150 světelných let při odhadované vzdálenosti mračna hvězdných trosek 3000 světelných let. Barevný kompozitní obrázek představuje osm hodin expozičního času přes filtr H-alfa, který propouští pouze světlo z rekombinovaných vodíkových atomů z rozpínající se mlhoviny a které stopuje oblasti s rázovým, zářícím plynem. Tento zbytek po supernově má věk kolem 100 000 let, což znamená, že světlo z masivní hvězdné exploze Země dosáhlo poprvé před 100 000 lety, ale tento rozpínavý zbytek není jen jediným pozůstatkem. Kosmická katastrofa též zanechala rotující neutronovou hvězdu neboli pulsar, což je všechno, co zůstalo z původního hvězdného jádra.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, H alpha, S147


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »